Čo ste možno nevedeli: Vitamín E

O čo ide?

Vitamín E je súhrnné pomenovanie prírodných chemických látok (inak tiež tokoferoly). Patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch a v organizme slúži ako dôležitý antioxidant, chráni bunkové membrány pred poškodením voľnými radikálmi.

Čo radia odborníci?

"Je to zlúčenina rozpustná v tukoch, ktorá sa ukladá v pečeni, tukovom tkanive, srdci, svaloch, semenníkoch, maternici, krvi aj v nadobličkách a hypofýze. Má silný antioxidačný účinok a v organizme preto bráni peroxidácii nenasýtených tukov, vitamínu A, selénu, oboch aminokyselín s obsahom síry a vitamínu C. Stupňuje účinok vitamínu A.

Veľmi dôležitá je jeho schopnosť rozširovať cievy a brániť zrážaniu krvi. Kto používa vitamín E zostáva dlhšie mladým, pretože oxidáciou sa urýchľuje starnutie. Dodaním kyslíka zvyšuje odolnosť organizmu. Súčasne s vitamínom A chráni pľúca proti škodlivému účinku znečisteného ovzdušia. Bráni tvorbe krvných zrazenín, prípadne uľahčí ich rozpustenie. Zmierňuje únavu. Bráni hrubému jazvovatění súčasne zvonku i zvnútra. Urýchli hojenie popálenín. Má močopudné účinky a tým môže znižovať krvný tlak. Napomáha prevencii potratov. Zmierňuje kŕče dolných končatín. Keď pijete pravidelne chlórovanú vodu, vaša potreba vitamínu E je zvýšená.

Viac vitamínu E je nutné podávať tehotným a dojčiacim ženám, ženám užívajúcim antikoncepčné alebo iné hormonálne prípravky. Ženám v klimaktériu odporúčam vyšší príjem vitamínu E. "

Zdroj: MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible. Budapest: Gloria, 1994. s. 89-92

Súvisiace produkty