Čo ste možno nevedeli: Vitamín F

O čo ide?

Vitamín F je rozpustný v tukoch a tvoria ho nenasýtené mastné kyseliny.

Čo radia odborníci?

"Olej pupalky dvojročnej pomáha znižovať hladinu cholesterolu a vysoký krvný tlak. Pomôže znížiť telesnú hmotnosť, mierni bolesti predchádzajúce menštruácii, pomáha zvládnuť miernejšie formy reumatoidnej artritídy, spomalí progresiu sclerosis multiplex a upokojuje hyperaktívne deti. Olej spoločne užívaný so zinkom môže liečiť akné a zosilňuje nechty.
Účinnou substanciou v oleji pupalky dvojročnej je kyselina gama-linolová, ktorá je potrebná pre tvorbu prostaglandínov (látok podobných hormónom) - tie sú potrebné pre udržanie zdravia.

Inými slovami: nedostatok kyseliny vedie k zníženej tvorbe prostaglandínov, čo nepriaznivo ovplyvňuje fyzickú pohodu. Nenasýtené tuky pomáhajú v organizme spaľovať nasýtené tuky. Nadmernú spotrebou cukrov stúpa potreba viacnásobných nenasýtených mastných kyselín. Bráni ukladaniu cholesterolu v artériách. Udržuje zdravú pleť a vlasy. Čiastočne chráni pred škodlivými účinkami röntgenových lúčov. Rast a normálnu funkciu organizmu podporuje cestou ovplyvňovania žliaz a tým, že zvýši prechod vápnika do buniek.
Pomáha zvládnuť srdcové choroby. Uľahčuje chudnutie zvýšeným spaľovaním nasýtených tukov."

Zdroj: MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible. Budapest: Gloria, 1994. s. 207, 92-93.

Súvisiace produkty