Sex, plodnosť, antikoncepcia

NEPLODNOSŤ (impotencia)

  • Vitamín E - je nazývaný vitamínom plodnosti, pretože je pre počatie veľmi dôležitý. Má totiž veľký vplyv na kvalitu pohlavných buniek a produkciu hormónov. U mužov má vplyv na pohyblivosť a množstvo spermií. U žien môže byť nedostatok tohto vitamínu spájaný so samovoľnými potratmi a s ťažkým a predčasným pôrodom.
  • Zinok - celý mužský reprodukčný systém obsahuje vysoké koncentrácie zinku. Zvyšuje tvorbu testosterónu a tým aj počet spermií.
  • Selén - zvyšuje počet spermií a ich aktivitu.
  • Vitamín A – na tvorbu spermií je potrebný vitamín A.
  • Vitamín C - pomáha pri najbežnejšej príčine mužskej neplodnosti - zhlukovanie (aglutinácia) spermii
  • Vitamín B12 - jeho nedostatok má vplyv na znížený počet spermií a ich nedostatočnú pohyblivosť.
  • Kyselina listová - ženy by mali užívať kyselinu listovú pred počatím aj počas tehotenstva, aby bol zaistený zdravý vývoj bábätka a zabránilo sa poškodeniu plodu.

ANTIKONCEPCIA

Antikoncepčné pilulky znižujú množstvo vitamínov tele. Aj keď sú veľký pomocník pri nežiaducom otehotnení, často s užívaním prichádza mnoho vedľajších nežiaducich účinkov. Okrem toho, že bráni otehotneniu, bráni alebo sťažuje vstrebávanie niektorých vitamínov, preto pokiaľ používate tento spôsob ochrany, mali by ste zvážiť zvýšený prísun týchto živín: vitamín B1, B12, kyselina listová, zinok, vitamín E..

STRATA ZÁUJMU O SEX a ÚNAVA

„Sex je spôsobom hlbšieho vyjadrenia lásky a manželstvo bez neho býva neúplné. Potešenie z manželského styku závisí v prvom rade od dobrého zdravia. Záujem o sexuálny styk nemá ten partner, ktorý je unavený, ak ho bolí hlava, ak je nevyspatý, rozčúlený či deprimovaný. Je známe, že sexuálne hormóny sa netvoria pri nedostatku bielkovín, nenasýtených mastných kyselín, vitamínu E a niektorých B-vitamínov (vitamín B1Vitamín B3Vitamín B5Vitamín B6Vitamín B9). Pri podvýžive je strata záujmu o sex. Muži sa stávajú pri nedostatku vitamínu B6 impotentnými. Pohyblivosť a plodnosť spermií sú úmerné množstvu vitamínu E v ejakuláte.“ - DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 122-123

Všetky spomínané produkty nájdete na našom webe www.drvitamin.sk

Viac info o plodnosti a sexe TU.