Trápi ma: Sex, plodnosť

plodnost

O čo ide?

Sex z angl. Sex a to z lat. Sexus = pohlavie/pohlavný úd.

Zmeny v sexuálnom živote sa dajú očakávať už po štyridsiatke, viac však po 45 roku života. So stúpajúcim vekom klesá hladina mužských pohlavných hormónov. Muž bez závažnejších ochorení v dobrej telesnej a duševnej kondícii je schopný kvalitného sexuálneho života.

Čo radia odborníci?

„Sex je spôsobom hlbšieho vyjadrenia lásky a manželstvo bez neho býva neúplné. Potešenie z manželského styku závisí v prvom rade od dobrého zdravia. Záujem o sexuálny styk nemá ten partner, ktorý je unavený, ak ho bolí hlava, ak je nevyspatý, rozčúlený či deprimovaný. Je známe, že sexuálne hormóny sa netvoria pri nedostatku bielkovín, nenasýtených mastných kyselín, vitamínu E a niektorých B-vitamínov (vitamín B1, Vitamín B3, Vitamín B5, Vitamín B6, Vitamín B9). Pri podvýžive je strata záujmu o sex. Muži sa stávajú pri nedostatku vitamínu B6 impotentnými. Pohyblivosť a plodnosť spermií sú úmerné množstvu vitamínu E v ejakuláte.“ -- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 122-123

IMPOTENCIA

„Mužská impotencia, inak nazývaná ako erektilná dysfunkcia, resp. porucha erekcie, je bežným problémom bez ohľadu na vek alebo stupeň sexuálnej aktivity. Impotencia nevzniká sama od seba, ale vždy je dôsledkom nejakej príčiny. Do dnes sa môžete v pomerne mladom veku sa s príznakmi impotencie stretnúť. Nie je to len záležitosť starších pánov. Nedostatočné prekrvenie a malý prísun potrebných látok do pohlavného údu sú hlavnými nepriateľmi pri boji s impotenciou.

  • Vitamín E - je nazývaný vitamínom plodnosti, pretože je pre počatie veľmi dôležitý. Má totiž veľký vplyv na kvalitu pohlavných buniek a produkciu hormónov. U mužov má vplyv na pohyblivosť a množstvo spermií. U žien môže byť nedostatok tohto vitamínu spájaný so samovoľnými potratmi a s ťažkým a predčasným pôrodom.
  • Zinok - celý mužský reprodukčný systém obsahuje vysoké koncentrácie zinku. Zvyšuje tvorbu testosterónu a tým aj počet spermií.
  • Selén - zvyšuje počet spermií a ich aktivitu.
  • Vitamín A – na tvorbu spermií je potrebný vitamín A.
  • Vitamín C - pomáha pri najbežnejšej príčine mužskej neplodnosti - zhlukovanie (aglutinácia) spermii
  • Vitamín B12 - jeho nedostatok má vplyv na znížený počet spermií a ich nedostatočnú pohyblivosť.
  • Kyselina listová - ženy by mali užívať kyselinu listovú pred počatím aj počas tehotenstva, aby bol zaistený zdravý vývoj bábätka a zabránilo sa poškodeniu plodu.

ANTIKONCEPCIA

Antikoncepčné pilulky znižujú množstvo vitamínov tele. Aj keď sú veľký pomocník pri nežiaducom otehotnení, často s užívaním prichádza mnoho vedľajších nežiaducich účinkov. Okrem toho, že bráni otehotneniu, bráni alebo sťažuje vstrebávanie niektorých vitamínov, preto pokiaľ používate tento spôsob ochrany, mali by ste zvážiť zvýšený prísun týchto živín: vitamín B1, B12, kyselina listová, zinok, vitamín E.