Ústna dutina, jazyk, afty

ZAPÁCHAJÚCI DYCH:

„Príčinou bývajú choré ďasná alebo mandle, ale častejšie hnilobné baktérie, živiace sa našou nestrávenou stravou, ktoré tvoria nepríjemne páchnuce plyny, uvoľňované pri výdychu. [DAVIS, 2013: 172]

  • Riasy Chlorella a Spirulina - obsahujú chlorofyl, ktorý má priaznivý účinok na odstraňovanie zápachu z úst
  • Vitamíny B (hlavne B3 a B6) - ich nedostatok môže byť príčinou páchajúceho dychu

BOLESŤ ÚST, JAZYKA A VREDY V ÚSTACH

„Normálny jazyk je rovnomernej červenej farby, hladký, ale nie lesklý a bez prasklín, ostrovčekov a zúbkovania. Nenormálny jazyk je spôsobený nedostatkom niektorých B-vitamínov. Dlhotrvajúci nedostatok B vitamínov spôsobuje na jazyku žliabky a ryhy. Purpurový alebo karmínový jazyk zvyčajne naznačuje nedostatok B2, hladký a lesklý je spôsobený buď nedostatkom B12 alebo kyseliny listovej (vitamín B9), brilantne červený je pri nedostatku niacínamid (B3), zväčšený a hovädzí jazyk je pri prevažujúcom nedostatku kyseliny pantoténovej (vitamín B5).

Pokiaľ je na ňom povlak, ide o hnilobné baktérie, ktoré prechádzajú z čriev do úst. Pálenie v ústach môže byť príznakom nedostatku B6. Pri ťažkom nedostatku kyseliny listovej sú vredovité pery, boľavé ústa a hrdlo a zapálený hltan. Nedostatok niacínamidu vedie k zápalu ďasien, jazyka, hrdla a hltana. Nedostatok vitamínu C zaviňuje opuchy ďasien, mäkké a ľahko krvácavé. Nedostatok buď vitamínu C alebo niacinamidu vedie k vredom v ústach. Tieto nedostatky prekážajú pri užívaní umelého chrupu a nervozita, vznikajúca z nedostatku príjmu vápnika alebo magnézia, môže urobiť užívanie umelého chrupu utrpením." [DAVIS, 2013: 48-49]

AFTY

Najčastejšie sa tvoria v okolí pier, ale môžu sa objaviť aj na inej časti tváre alebo v intímnej oblasti. Sú spájané s vírusovým a imunitným ochorením alebo s tráviacim problémom. Doplnky stravy dokážu s týmito chorobami účinne pomôcť:

  • Vitamín B12 a Kyselina listová
  • Vitamín C
  • Zinok
  • Multi Vitamineral

Náš tip: Naneste si vitamíny aj priamo na postihnutú oblasť, hojenie sa mnohonásobne urýchli. Stačí vysypať trochu prášku z kapsule a potrieť postihnuté miesto.

Všetky spomínané produkty nájdete na našom webe www.drvitamin.sk

Viac info o problémoch s ústnou dutinou nájdete TU.