Čo ste možno nevedeli: Vitamín D

O čo ide?

Cholekalciferol je jedna z foriem vitamínu D, nazýva sa tiež vitamín D3 alebo kalciol. Vitamín D dostal svoje meno preto, že bol objavený ako štvrtý vitamín v poradí. Inak ide ale o jednu z najstarších molekúl v rámci živej prírody, dokázali ju vytvárať už jednobunkové organizmy žijúce pred 750 miliónmi rokov. Pretože sa tento vitamín zásadným spôsobom podieľa na výstavbe kostnej hmoty, stúpla jeho dôležitosť v okamihu, keď živé organizmy začali opúšťať vodné prostredie - pobyt na súši totiž zvýšil potrebu pevnej opory tela.

Čo radia odborníci?

„Vitamin D napomáha vstrebávaniu vápnika, jeho uchovaniu a využitiu. Vápnik potrebuj[ aj dospelí. Pomáha ukľudňovať nervy, dopomáha k zdravému spánku a znižuje citlivosť na bolesť. Z nedostatku vitamínu D krehnu kosti, ľahko sa lámu a pacienti mávajú v nich často bolesti, ktoré mylne připisuju reumatizmu. Tiež zlomeniny sa veľmi ťažko hoja. Nedostatok vitamínu D spôsobuje nedostatek vápnika v kostiach. Môže tiež dôjsť k svalovým kŕčom.

Mierny nedostatek vitamínu D spôsobuje u ľudí nasledujúce zmeny, majú nepravidelné zuby, krivé zuby. Vitamín D môže byť vstrebávaný do krvi len za prítomnosti tuku. Pilulky vitaminu D dokáže organismus vstřebat až po 12.roku života. Vitamín A a D je ve vodním roztoku prakticky neúčinný.

Návaly tepla, nočné potenie, kŕče v nohách, dráždivosť, nervozita, duševné depresie sú mylne považované za známky prechodu. V skutečnosti sú dôsledkom nedostatku vitamínu D a vápnika, kterých potreba je v období prechodu zvýšená.

Vitamín D pomáha aj proti zubnému kazu, taktiež má podstatnú úlohu při predcházaní paradentóze. Při paradentóze sa zapália ďasná a zuby sa postupne uvolňuju až do vypadnutia.“

Zdroj: DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 161-162

Súvisiace produkty