Čo ste možno nevedeli: Vitamín C

O čo ide?

Vitamín C patrí medzi najčastejšie používané doplnky stravy. Je veľmi silný antioxidant, ktorý zároveň upevňuje imunitu tela.

Čo radia odborníci?

„Vitamín C znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení.

Ako pôsobí vitamín C:
- zachytáva voľné radikály, a tak chráni prijaté tuky pred oxidáciou;
- preberá voľné radikály od iných antioxidantov a opäť ich aktivuje na nasadenie;
- vďaka obmedzeniu voľných radikálov sa produkuje menom zápalových transmiterov. Tieto transmitery sú jednou z hlavných príčin srdcovo-cievnych ochorení;
- vitamín C obnovuje flexibilnú funkčnosť steny artérie, aby sa pri vyššom tlaku mohla primerane naťahovať a aby sa zabránilo nebezpečným mikroskopickým trhlinám;
- mimo to sa znížilo vytváranie nánosov usadeniny v artériách - takzvané kôrnatenie.“

Zdroj: JOPP. A. 2013. Rizikový faktor nedostatek vitaminů. Praha: Gaudus s.r.o., 2013. s. 38-39

"Hojí rany, popáleniny a krvácajúce ďasná. Stupňuje účinok liekov, podávaných pri infekciách močových ciest. Urýchľuje hojenie rán po operáciách, tvorenie jaziev.

Pomáha pri znižovaní hladiny krvného cholesterolu. Pôsobí preventívne proti vzniku rôznych typov vírusových a bakteriálnych infekcií a všeobecne stupňuje činnosť imunitného systému. Pomáha eliminovať účinok rôznych rakovinotvorných látok. Bráni tvorbe nitrosamínu (rakovinotvorná látka). Pôsobí ako prirodzené laxatívum. Znižuje riziko tvorby krvných zrazenín. Preventívne a liečebne pôsobí pri nádche. Zmierňuje efekt mnohých látok, vyvolávajúcich alergiu. Bráni vzniku skorbutu.

Vitamín C sa odstraňuje z organizmu v priebehu 2-3 hodín v závislosti na obsahu jedla v žalúdku. Je rozpustný vo vode. Zohráva rozhodujúcu úlohu pri tvorbe kolagénu a pri obnove alebo liečení ďasien, krvných ciev, kostí a zubov. V organizme umožní vstrebávanie železa.

Kysličník uhoľnatý ničí vitamín C, preto je vhodné, aby obyvatelia veľkých miest zvýšili jeho príjem. Spotreba vitamínu C stúpa pri aplikáciách antikoncepčných tabliet. V záujme dosiahnutia maximálneho účinku vitamínu C nezabúdajte, že účinkuje najlepšie spolu s bioflavonoidmi, vápnikom a magnézium. "

Zdroj: MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible. Budapest: Gloria, 1994. s. 77-81

Súvisiace produkty