Čo ste možno nevedeli: Vitamín B6

O čo ide?

Pyridoxín je jedna z látok patriacich medzi vitamín B6. Zúčastňuje sa pri tvorbe červených krviniek a protilátok, zdravú kožu a trávenie. Pyridoxín hrá dôležitú úlohu v metabolizme červených krviniek, pri raste a vývoji kostry.

Čím Vitamín B6 prospieva?

  • posilňuje imunitný systém
  • priaznivo pôsobí proti tvorbe obličkových kameňov
  • podporuje syntézu nukleových kyselín
  • tlmí kŕče v lýtkach, nočné svalové kŕče a tiež zápaly nervov
  • pomáha odstraňovať vedľajšie nepríjemné príznaky antidepresív

Čo radia odborníci?

"Je rozpustný vo vode. Vitamín B6 je vlastne skupina substancií - pyridoxínu, pyridoxal a pyridoxamín - ktoré majú podobné zloženie a pôsobia spoločne. Je nevyhnutný pre tvorbu protilátok a červených krviniek. Vitamín B6 je nevyhnutný pre dobré vstrebávanie vitamínu B12. Potrebný je tiež pre tvorbu kyseliny sodnej v žalúdku.

Zabezpečuje dostatočné vstrebávanie tukov a aminokyselín. Napomáha premene esenciálnej aminokyseliny tryptofánu na niacín. Bráni vzniku rôznych nervových a kožných ochorení. Zmierňuje nutkanie na zvracanie. Veľa liekov, ktoré predpisujú lekári v gravidite proti rannému nutkaniu na zvracanie, obsahuje vitamín B6. Zmierňuje sucho v ústach a obmedzuje problémy s močením, vznikajúce u chorých v čase užívania tricyklických antidepresív. Znižuje nočné napätie svalov, kŕče nôh, brnenie rúk, niektoré formy zápalu nervov končatín. Účinkuje ako prirodzená močopudná látka."

Zdroj: MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible. Budapest: Gloria, 1994. s. 64-67