Čo ste možno nevedeli: Vitamín B12

O čo ide?

Vitamín B12 čiže kobalamín je vo vode rozpustný vitamín. Vitamín B12 je dôležitý predovšetkým pre správnu funkciu krvotvorby, podieľa sa na syntéze DNA a je nevyhnutný pre správnu funkciu nervového systému.

Čo radia odborníci?

"Všeobecne je známy ako" červený vitamín "alebo kyanokobalamín. Je jediným vitamínom, ktorého nepostrádateľnou časťou je kovový ión. Aby bol jeho účinok v organizme dokonalý, musí sa spojiť s vápnikom. Diéta bohatá na kyselinu listovú a chudobná na vitamín B12 (častý jedálniček vegetariánov), veľakrát zakrýva nedostatok tohto vitamínu.

Pomáha pri tvorbe červených krviniek a ich regeneráciu a tým predchádza chudokrvnosti. Stupňuje rast dieťaťa a chuť k jedlu. Zvyšuje životnú energiu. Udržuje zdravý nervový system. Zabezpečuje zodpovedajúce zužitkovanie tukov, cukrov a bielkovín. Zmierňuje podráždenosť. Zlepšuje schopnosť koncentrácie, pamäť a vyrovnanost. Vegetariáni, ktorí vylúčili zo stravy vajcia a mliečne produkty, sú odkázaní na suplementáciu vitamínu B12. Veľmi dôležitý môže byť vitamín B12 pre osoby, ktoré nepoznajú mieru v pití alkoholu. Ženám pomáha vitamín B12 bezprostredne pred a počas menštruácie."

Zdroj: MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible. Budapest: Gloria, 1994. s. 67, 68

Súvisiace produkty