Čo ste možno nevedeli: Vitamín B2

O čo ide?

Riboflavín - jeho spotreba stúpa v stresových situáciách. V spolupráci s enzýmami sa podieľa na metabolickej premene živín a získavaní energie pre bunku. Spolu s ďalšími vitamínmi (kyselina listová, pyridoxín, niacín) sa zúčastňuje produkcie hormónov v kôre nadobličiek. Vstrebáva sa veľmi dobre, viaže sa na proteíny plazmy. Malá časť sa ukladá v pečeni a v pľúcach.

VITAMÍN B2 (riboflavín):

  • chráni zdravú kožu, nechty a vlasy
  • nevyhnutný pri raste a delení buniek
  • pomáha pri liečení defektov sliznice ústnej dutiny
  • má priaznivé účinky na zrak, uľavuje od únavy očí
  • pomáha pri trávení všetkých hlavných živín
  • zmierňuje bolesti hlavy pri migréne

Čo radia odborníci?

"Má dobrý účinok na rast a plodnosť. Výsledkom doplňovanie je zdravá koža, nechty a vlasy. Pomáha pri liečení oparu v ústach, na perách a jazyku. Zlepšuje zrak, zmierňuje únavu očí. Spoluúčinkuje s inými látkami v metabolizme cukrov, tukov a bielkovín. Ženy používajúce antikoncepčné tablety, tehotné a dojčiace, potrebujú viac vitamínu B2.

Ak jete málo mäsa alebo mliečnych produktov, zvýšte príjem vitamínu B2. Je veľmi pravdepodobné, že deficit vitamínu B2 vznikne po dlhodobej diéte, pri vredovej chorobe a cukrovke. Každá stresová situácia vyžaduje prídavok komplexu vitamínov B. Vitamín B2 najlepšie účinkuje s vitamínom B6, vitamínom C a niacínom.

Každá stresová situácia vyžaduje prídavok komplexu vitamínov B. Vitamín B2 najlepšie účinkuje s vitamínom B6, vitamínom C a niacínom."

Zdroj: MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible. Budapest: Gloria, 1994. s. 62-64

„Jeho nedostatkom podľa skúsenosti autorky trpí každý, kto vypije menej ako 1 liter mlieka. Príznakmi jeho nedostatku sú najprv zvislé čiarky alebo tenké vrásky na spodnej pere, ktoré síce neskôr zmiznú, ale pera sa stáva zvraštená a drsná až popukaná, a neskôr sa môžu odlupovať i tenké šupinky kože.

Jazyk dostáva postupne purpurovú farbu. Pri jeho náhlom veľkom nedostatku pukajú aj kútiky úst. Nehoja sa a hoci nekrvácajú, sú bolestivé. Pri miernom, ale dlhotrvajúcom nedostatku sa pukliny vôbec nemusia objavovať. Namiesto toho sa horná pera zmenší, môže až skoro zmiznúť a penzisti si myslia, že je to od umelého chrupu, hoci atrofia hornej pery je často viditeľná už i vo veku 30 rokov.

Vitamín B2 spolupôsobí s vitamínom B6 a niektorými aminokyselinami, takže uvedené abnormality perí sa tiež môžu vyskytnúť pri nedostatku niektorej z týchto živín. Iným príznakom sú červené žilky, najmä u alkoholikov na koži nosa a lícach, a niekedy i na celom obličaji. Ráno môžu byť oči zalepené. Koža nosa, brady, čelo, môžu nadobúdať olejový vzhľad.

Ak má človek dostatok vitamínu A aj E, vidí dobre aj v noci, ale pri nedostatku vitamínu B2 má oči citlivé voči silnému svetlu, zlé videnie za šera a oči ľahko slzia. Trochu hlienu sa často nahromadí pod viečkami, zvlášť počas spánku. Pri akútnom nedostatku môže praskať koža na vonkajších kútikoch očí.“

Zdro: DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s.150-152