Čo ste možno nevedeli: Cholín & Inositol

O čo ide?

Cholín patrí medzi vitamíny skupiny B. Je základným stavebným kameňom acetylcholínu, ktorý patrí medzi základné neurotransmitery. Takto sú nazývané látky prenášajúce vzruchy medzi našimi nervovými bunkami.

Inozitol je zaraďovaný do skupiny vitamínov B, aj keď patrí medzi menej známe vitamíny z tejto skupiny. Patrí medzi vlákniny. Inozitol je tiež známy pod názvom vitamín B8 (či B9, v tomto údajmi sa rôzne zdroje rozchádzajú). Za samostatný vitamín však bol uznaný až v roku 1940.

Čím Cholín prospieva?

  • prispieva k normálnemu metabolizmu homocysteínu
  • pomáha odbúravať cholesterol
  • pomáha pri poruchách pamäte
  • zľahčuje neutralizáciu a vylučovanie toxických látok pečeňou
  • má výrazný upokojujúci vplyv

Čím Inositol prospieva?

  • pomáha k dobrému a zdravému spánku
  • podporuje plodnosť
  • pomáha pri odstraňovaní nechutenstva a zvyšuje chuť do jedla
  • vhodný na pokožku, jeho nedostatok môže viesť k tvorbe vrások, suchej a ochabnutej pokožke
  • podporuje rast vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu

Čo radia odborníci?

„Cholin - pri nedostatku cholínu vzniká nefritída, krvný tlak i hladina cholesterolu stúpa. Nefritída vznikne často u detí vyrastajúcich príliš rýchlo. Cholín nie je nikdy toxický. Chronický nedostatok cholínu sa prejavuje tiež zväčšením pečene, čo je jediným príznakom nedostatku cholínu, ktorý je známy väčšine lekárom.
Nedostatok cholínu sa pozoruje tiež vždy u chronických alkoholikov. Nedostatok cholínu môže byť príčinou vysokého krvného tlaku u obéznych, diabetikov a pacientov s neftitídou a srdcovými chorobami. Zníženie hmotnosti obvykle krvný tlak nezníži. Pre tvorenie lecitínu v tele treba cholín a inozitol.“

Zdroj: DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 73-75, 80

"Cholín predstavuje jednu z mála látok, ktoré môžu prechádzať takzvanú hematoencefalickú bariéru (krv-mozog). Tá chráni mozog pred dôsledkami denného kolísania rôznych látok prítomných v krvi. Vniká do mozgových buniek, kde z neho vzniká zlúčenina, podporujúca pamäť. Usmerňuje syntézu cholesterolu. Uľahčuje šírenie nervových impulzov, obzvlášť tých, ktoré využije mozog v procese u starších ľudí. V pečeni uľahčuje detoxikáciu toxických látok a liekov. Má upokojujúce účinky. Má podporný efekt pri liečbe Alzheimerovej choroby.

Cholín užívajte vždy s ostatnými vitamínmi B! Ak užívate lecitín, bude pravdepodobne potrebná aj suplementácia vápnika v chelátovej forme preto, aby bola hladina fosforu a vápnika v rovnováhe. S lecitínom totiž narastá množstvo fosforu, ktoré sa dostane do organismu. Zkúste zvýšiť obsah cholínu v potrave, zlepšíte tak svoje pamäťové schopnosti.

Inositol znižuje hladinu cholesterolu.Udržuje zdravé vlasy, bráni ich vypadávaniu. S jeho pomocou môžeme preventívne pôsobiť pri ekzémech. Spolu-účinkuje pri redistribúciu tukov v ľudskom tele.
Má upokojujúci účinok. Inositol užívajte zároveň s cholínom a ostatnými vitamíny. Príjem vitamínu E je najúčinnejšia, keď súčasne dodávate dostatočné množstvo inozitolu a lecitínu. "

Zdroj: MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible. Budapest: Gloria, 1994. s. 83-86, 97-99