O čo ide?
Železo je jedným z veľmi dôležitých prvkov, ale bohužiaľ väčšine populácie chýba. V ľudskom tele sa nachádza 3 až 5 gramov železa. Denné úbytky sú 0,03 - 0,08 mg denne močom, pri menštruácii okolo 40 až 80 mg denne, ďalšie oveľa väčšie straty môžu byť pri úrazoch a po operáciách. Železo potrebujú všetky telesné orgány. Je nevyhnutnou súčasťou hemoglobínu, zložky červených krviniek prenášajúci kyslík k bunkám. Železo je stopový prvok potrebný pri základných životných funkciách.
Železo je kľúčovým stopovým prvkom - je stavebným kameňom pre červené krvinky, ktoré po celom tele roznáša kyslík. Nájdeme ho aj v ďalších enzýmoch a vo svaloch – v červenom svalovom farbive, ktoré uchováva kyslík.
Z tohto dôvodu (v prípade nedostatku kyslíka v organizme) patrí medzi najčastejšie prejavy nedostatku železa únava, bolesti hlavy, znížená pozornosť, nesústredenosť, u detí môže dôjsť k poklesu schopnosti učiť sa. Medzi ďalšie príznaky patrí zhoršený krvný obeh (pocit studených končatín), búšenie srdca, závraty, bledá pokožka a lámavosť vlasov a nechtov.
Čím železo prospieva?
- prospieva k zníženiu vyčerpania a únavy
- pomáha správnemu fungovaniu imunitného systému a zvyšuje odolnosť proti infekciám
- podporuje správne rozpoznávacie funkcie
- pomáha k normálnemu metabolizmu pre tvorbu energie
- podporuje rast a udržuje dobrý stav kože
- prispieva k správnemu prenosu kyslíka v tele a k normálnej tvorbe červených krviniek a hemoglobínu (pomáha liečiť chudokrvnosť vyvolanú jeho nedostatkom)
- hrá rolu v procese delenia buniek
Čo radia odborníci?
"Podporuje rast. Stupňuje schopnosť organizmu odolávať chorobám. Odstraňuje únavu. Zabráni vzniku a vylieči anémii z nedostatku železa. Navracia pokožke správne napätie. K tomu, aby sa železo v organizme zúžitkovalo je potrebná meď, kobalt, mangán a vitamín C. Železo je potrebné na primeraný metabolizmu vitamínov B. "
Zdroj: DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 126