Čo ste možno nevedeli: MSM - Methylsulfonylmethan

O čo ide?

Látka MSM (Methylsulfonylmethan) je látka obsahujúca organicky viazanú síru, ktorá pôsobí na spevnenie väzov a šliach, potlačenie zápalov a bolesti a na regeneráciu a relaxáciu svalov. MSM je prirodzeným zdrojom síry, ktorá je potrebná pre dobrý stav všetkých tkanív. Je obsiahnutá v koži, vlasoch, nechtoch, šľachách, väzoch, svaloch, dokonca aj v aminokyselinách a vitamínoch. Bez MSM naše telo nie je schopné vytvárať zdravé bunky. Pretože je síra veľmi nestála, ničí sa varením a spracovaním potravy, väčšina ľudí jej má v tele veľmi málo.

Tablety MSM, podobne ako aj ostatné výživové doplnky určené na kĺbovú výživu, sú určené najmä pre ľudí ktorí majú ťažkosti s kĺbmi, ktoré im spôsobujú nepríjemné bolesti. Špeciálne ju odcenia športovci či ľudia starších vekových kategórií, ktorí sú na problémy s kĺbmi náchylnejší.

Ďalej má silné antioxidačné a iné pozitívne účinky a je jedinečným zdrojom sírnych zlúčenín, ktoré v organizme pôsobia pozitívne, a to najmä v poškodenej kĺbovej chrupavke.

Čím MSM prospieva?

  • dôležitý pre tvorbu kolagénu, ktorý je potrebný pre správne vytváranie chrupavkového a kostného tkaniva
  • pomáha detoxikovať organizmus
  • pomáha pri poruchách imunitného systému
  • podporuje tvorbu vitamínov (C, H, B5 a B13), ktoré sú potrebné pre správnu funkciu
  • pomáha odstraňovať poruchy a nedostatky pleti, pokožky, vlasov
  • MSM zmierňuje zápaly či opuchy kĺbov, čím zbavuje bolestí
  • pomáha odstraňovať parazity v tráviacom trakte a likvidovať bakteriálne infekcie

Čo radia odborníci?

,,Vysoko namáhaný alebo vekom opotrebovaný pohybový aparát vyžaduje dlhodobú starostlivosť v súvislosti s prevenciou vzniku zlomenín, zápalov, bolestí pri pohybe a iných problémov s kĺbmi. MSM je zdroj biologicky viazanej síry. Glukosamín sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele a pomáha udržiavať spojenie tkanív a chrupaviek. Glukosamín je najznámejší kĺbový doplnok výživy na trhu. Predstavuje dôležitý stavebný kameň, ktorý organizmus potrebuje na to, aby produkoval molekuly známe pod označením glykosaminglykány nachádzajúce sa v ľudskej chrupavke. Glukosamín zmierňuje bolesti pri osteoartróze a môže tiež zmierňovať opotrebovanie kĺbov zvlášť u športovcov. Tieto zložky pracujú dohromady, aby zabezpečili optimálnu pevnosť kĺbov. "

Odporúča MUDr. Kamil Dvořák: Glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, MSM, Vitamín C, Vápník, Hořčík