Trápi ma: Svaly a kŕče

svaly

SVALY

O čo ide?

Slabé a nedostatočne výkonné svaly často spôsobujú problémy, s ktorými ľudia veľa nerobia, kým sa nezhoršia. Napriek tomu sa dá sila a normálna funkcia svalov posúdiť podľa dokonalého držania tela a graciéznosti pohybov, ktoré sú v dnešnej dobe skutočne vzácne.
Svaly sa skladajú hlavne z bielkovín, ale obsahujú vo svojej štruktúre určité mastné kyseliny, a tak musí byť množstvo týchto živín v strave adekvátne, aby sa dala udržať sila svalov.

Čo radia odborníci?

,,Svaly sa pozdĺžne rozdeľujú, čo vysvetľuje, prečo vitamín E hrá hlavnú úlohu pri prietrži, hlavne u novorodencov, ktorým zúfalo chýba. Pokiaľ chorý dostane vitamín E, kým jeho choroba príliš pokročí, dá sa deštrukcia svalov úplne zastaviť, ako sa to odráža v zastavení vylučovania kreatínu v moči.
Keď silný nedostatok vitamínu E trvá dlhú dobu, sú svalové dystrofie u ľudí nevyliečiteľné.''

-- DAVIS. A. 1998. Uzdravme sa. Praha: Pragma, 1998. s. 294

SVALOVÁ BOLESŤ a SLABOSŤ:

 • Vitamín E - zlepšuje prietok krvi v končatinách, zmierňuje kŕče a pomáha znižovať svalovú bolesť a stuhnutosť.
 • Selén - spolu s vitamínom E znižuje svalovú bolesť a stuhnutosť.
 • Vápnik + Horčík + Vitamín D - nedostatok týchto látok spôsobuje kŕče, tiky, chvenie, svalovú slabosť, natiahnuté svaly a zhoršený pohyb.
 • Vitamín C - zmierňuje svalové bolesti a pomáha pri zápaloch.
 • Vitamín B1 - reguluje kontrakcie svalov a podporuje rast
 • Draslík - prispieva k správnemu fungovaniu svalov a nervového systému
 • Omega 3 - potláča vznik zápalov a podporuje silu svalov

joga

RAST SVALOV

O čo ide?

Rast svalov je odpoveď tela na rastúce požiadavky na fyzickú kondíciu. Avšak, aby sa telo dostalo do stavu, kedy bude podporovať rast svalov, treba splniť isté požiadavky. Čím kvalitnejšie a lepšie tieto požiadavky svojho tela naplníte, tým lepšie pre vás. Rast svalov je vlastne obranná reakcia tela na zvýšenú záťaž, ale samotná záťaž je len podnet. Sval sa zväčšuje iba pokiaľ má dostatok živín.

Čo radia odborníci?

,,V prípade, že sa usilujete nabrať svalovú hmotu, nemali by ste sa vyvarovať proteínov, sacharidov, ani zdravých tukov, ovociu a zelenine. Práve tieto látky totiž svalovú hmotu budujú aj udržujú. Na to, aby ste nabrali svalovú hmotu, potrebuje vaše telo kalorický nadbytok, a to pokiaľ možno z kvalitných zdrojov stravy, ktoré vám poskytne dosť materiálu na jej vybudovanie.

Vitamín D je potrebný pre zdravé kosti, ale aj na tvorbu svalovej hmoty. V období naberania svalovej hmoty sú významné suplementy proteíny. Je dôležité mať na pamäti podstatnú funkciu aminokyselín a tou je ochrana a budovanie svalovej hmoty. Správnym výberom aminokyselín dokážeme presne podporiť tú časť, na ktorej nám záleží - ochrana svalovej hmoty, zvýšenie výkonu, ochrana pred katabolizmom alebo zrýchlená regenerácia svalstva po náročnom tréningu.''

      -- Odporúča MUDr. Kamil Dvořák: Vápnik + Horčík, draslík, niacin, Vitamín A, Vitamín D, Vitamín B1, Vitamín B12, protein, aminokyseliny

pohyb

SVALOVÉ KŔČE

O čo ide?

Svalové kŕče bývajú nečakané a impulzívne, jedná sa o bolestivé stiahnutie svalu, sprevádzané prudkou bolesťou na postihnutom mieste a stvrdnutím svalu. V mieste vzniku svalové kŕče je možné vidieť alebo nahmatať hrču alebo inú deformáciu svalu. Svalové kŕče najčastejšie postihujú lýtkový sval, samozrejme nie sú výnimky ani stehenného alebo namáhaného svalu.

Čo radia odborníci?

„ Pri nedostatku vápnika majú svaly zvýšenú dráždivosť, ktorá môže nadobudnúť formu kŕčov až tetánie. Najbežnejšie sú kŕče v lýtkách a chodidlech, i keď kŕče takéhoto pôvodu môžu vzniknúť takmer v každom svale.“

      -- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 89

KŔČE

 • Vápnik + Horčík - nedostatok týchto látok spôsobuje kŕče, tiky, chvenie, svalovú slabosť, natiahnuté svaly a zhoršený pohyb.
 • Vitamín E - zlepšuje prietok krvi v končatinách, zmierňuje kŕče a pomáha znižovať svalovú bolesť a stuhnutosť.
 • Draslík - prispieva k správnemu fungovaniu svalov a nervového systému.
 • Vitamín B1 - reguluje kontrakcie svalov a podporuje rast