Trápi ma: Stres, nervozita

stres

O čo ide?

Stále častejšie sa stretávame s tým, že ľudia strácajú hlavu kvôli maličkostiam, nedokážu sa ovládať a neustále sú podráždení. Pri podráždenosti ide o emocionálny stav charakterizovaný akútnym pocitom sklamania alebo frustrácie. Stres je pre organizmus nepríjemná situácia, pretože ho dostáva z rovnovážneho do nevyváženého stavu, preto telo zapája všetky mechanizmy, aby v stresovej situácii dokázalo nejako reagovať, „prežiť“.

Čo radia odborníci?

NERVOZITA:

„ Môže mať rad príčin: hypoglykémia, pokles kalcia v krvi, málo magnézia, podvedomé obavy, nedostatok každého z B-vitamínov.
Príznaky: napätie, nespavosť, výbušnosť, hádavosť, chvenie žalúdka, nestálosť, triaška a zvonenie v ušiach sa prejavili u dobrovoľníkov pri nedostatku  vitamínu B6. Zlosť, dráždivosť, hádavosť, depresie, napätie, závrate, apatia a šum v ušiach vznikli u dobrovoľníkov pri nedostatku kyseliny pantoténovej (vitamín B5). Podobne sa vyvinula u dobrovoľníkov extrémna nervozita pri nedostatku niacínamidu, biotínu alebo akéhokoľvek B-vitamínu, chýbajúceho v rafinovaných potravinách. Vápnik je nevyhnutný pre ukľudnenie nervových tkanív, horčík zase pre normálnu funkciu mozgu, miechy a všetkých nervov.“ 
     
-- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 102-103

STRES:

„Po ťažkom zranení veľké množstvo hormónov z hypofýzy a nadobličiek spôsobuje veľkú spotrebu bielkovín z tela a tento proces zhoršuje tvorenie nových bielkovín potrebných na hojenie. Stav sa zhoršuje pri nedostatku draslíka alebo B1 . Pokiaľ je teda niekto pod stresom, tu je už tvorba kortizónu nadmerná alebo nedostatočná, telo je náchylné k infekciám. Pre tvorenie ochranných látok proti infekcii sú dôležité: kyselina pantotenová, B6, B1, B2, kyselina listová, biotín, niacínamid." [DAVIS, 2013: 133-134]

Doplnky stravy, ktoré pomáhajú lepšie zvládať stres a nervozitu:

  • Vitamín B1 - pomáha potlačiť depresie a záchvaty úzkosti
  • Vitamín B3 - nutný pre normálnu nervovú činnosť
  • Vitamín B5 (kyselina pantoténová) - pri nedostatku vzniká zlosť, dráždivosť, hádavosť, depresia, napätie, závraty, apatia a šum v ušiach.
  • Vitamín B12 - znižuje dráždivosť, zlepšuje koncentráciu a má upokojujúci účinok
  • Vitamín C - základná látka pre zvládnutie stresu
  • Vápnik + Horčík - znižuje dráždivosť a napätie, pomáha proti stresu. Vápnik je nevyhnutný na upokojenie nervových tkanív, horčík zase pre normálnu funkciu mozgu, miechy a všetkých nervov.
  • Tryptofán - v mozgu podporuje vznik serotonínu, ktorý má upokojujúci účinok
  • Vitamín E - umožňuje mozgovým bunkám získať viac kyslíka
  • Zinok - chráni bunky pred oxidačným stresom