Trápi ma: Kŕčové žily a trombóza

 žily

Kŕčové žily

O čo ide?

Kŕčové žily sú jedným z prejavov choroby, ktorú označujeme ako chronická žilová nedostatočnosť. Táto choroba spočíva v zhoršení odtoku krvi žilami z nôh a z toho potom vyplývajú prejavy tejto choroby - kŕčové žily, opuchy nôh, pocity ťažkých nôh, unavené nohy, nočné kŕče, pigmentácia v dolných častiach predkolenia (nahnedlé škvrnky) a konečne najťažším prejavom tejto choroby vredy predkolenia (holene).

Čo radia odborníci?

„Príčinou kŕčových žíl môže byť v pozadí aj zväčšená alebo stučnená pečeň a potrebné je potom zaviesť stravu na korekciu pečene. Zabránenie vzniku kŕčových žíl je ľahšie než ich liečenie. I po operácii sa objavia zase znova, ak sa neodstráni příčina. Citové stresy môžu stav zhoršiť. Kŕčové žily môžu vzniknúť aj z nedostatku hociktorej živiny, ktorá spôsobuje zvýšenú zrážanlivosť krvi.“ 

Zdroj: DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 89

Vitamíny, ktoré môžu pomôcť s kŕčovými žilami: vitamín A, E, C, B-vitamíny, meď a zinok.

 1_1

Trombóza

O čo ide?

Pojem trombózy je odvodený od gréckeho slova thrombosis, ktoré je možné preložiť ako zrážanie. Tým, že sa v cieve (žile) vytvorí krvná zrazenina, je vyvolané jej zúženie resp. upchatie. Pod trombózou rozumieme uzavretie cievy krvnou zrazeninou. Najčastejšie sú postihnuté panvové žily a žily dolných končatín. Zavlečením trombu hrozí pľúcna embólia, ktorá v najhoršom prípade končí smrteľne.

Čo radia odborníci?

„Všetci pacienti s trombózami (obzvlášť mladí) majú nízku hladinu krvného lecitínu. Lecitín rozpúšťa ako cholesterol, tak aj krvný tuk. Ak sú tukové čiastočky príliš veľké, pôsobia ako cudzie substancie, na ktorých sa môže vytvoriť krvná zrazenina. 

Podobne ako pri atheroskleróze – nedostatok akejkoľvek živiny potrebnej k tvorbe lecitínu v tele (napr. Kyseliny linolovej) nepriamo vedie k stúpnutiu krvného tlaku a trombózam. Ak podávame horčík, nestúpne po tučnom jedle hladina krvného tuku. Tromby sa tvoria pri nízkej hladine krvného horčíku. 
Podobne srdcový infarkt sa vyskytuje veľmi často u osôb trpiacich ťažkým nedostatkom bielkovín (vysvetlenie: bez metianínu si telo nevie vyrobiť cholín, ktorý je potrebný pre výrobu lecitínu).

Jednou z hlavných príčin srdcových a mozgových infarktov z trombóz je nedostatok vitamínu C (prejavuje sa krvácaním kapilár a v týchto miestach sa ľahko môžu tvoriť tromby). Pri strese (hnev, smútok, hlboké sklamanie apod. - choroby sú tiež stresy) a pri atheroskleróze (tá je tiež druhom stresu), neobyčajne vysoko stúpa potreba vitamínu C a kyseliny pantoténovej (kalcium pantothenate).“

Zdroj: DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 137

Vitamíny, ktoré môžu pomôcť s trombózou: vitamín C, E, B5 a B6, lecitín, selén, horčík.