Trápi ma: Cholesterol

cholesterol

O čo ide?

Zdá sa, že v dnešnej dobe má väčšina ľudí v stenách tepien uložené abnormálne množstvo tukových látok, medzi ktoré patrí aj cholesterol. Táto choroba sa nazýva ateroskleróza alebo kôrnatenie tepien. Tieto nánosy, ktoré majú rovnaké zloženie ako tuky v krvi, môžu zúžiť kanáliky, ktorými krv preteká, do takej miery, že sa znateľne zníži obeh krvi.
Tieto tukové zásoby vážne komplikujú také choroby, ako sú cukrovka a nefróza, a odďaľujú uzdravenie z takmer každej choroby.

Čo radia odborníci?

„Ukladanie tukových substancií, ku ktorým patrí aj cholesterol, na stenách ciev je nazývané arterosklerózou. Vzniknuté zúženie ciev zhoršuje prekrvenie očí, zrýchľuje vznik šedého zákalu, v nohách alebo rukách spôsobuje chlad, nepohodlie, kŕče, bolesti, niekedy gangrény (nutná amputácia). V mozgu vedie ku zmätenosti, zábudlivosti, predčasnému starnutiu, mozgovým infarktom, v srdci vedie k angíne pectoris, ischemii srdcového svalu a k srdcovému infarktu. Tieto tukové uloženiny vážne zhoršujú cukrovku, nefrózu a spomaľujú uzdravenie takmer akejkoľvek choroby. Sú taktiež jednou z mnohých príčin vysokého tlaku. 

Nedostatok cholínu, inozitolu, vitamínu B6 a horčíka spolu s vitamínom E spôsobujú zvýšenie hladiny cholesterolu. Mnohí výskumníci v tom vidia hlavné príčiny úmrtia pri srdcových chorobách. Cholín a inozitol sú obsiahnuté  v lecitíne. Veľmi vysokú hladinu cholesterolu môžeme pozorovať aj okom okolo očí pacienta ako žlté nahromadenie tuku. Vysoká hladina cholesterolu v cievach spôsobuje kŕče v nohách, gangrény prstov nôh a šlapají, zmätenosť, zábudlivosť, pomalú chápavosť, neprítomnosť ducha, srdcové infarkty. Ukladanie cholesterolu nastáva vždy vo všetkých cievach súčasne.“ 

Zdroj: DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 72 - 73