Trápi ma: Imunita

imunita

O čo ide?

Stav imunitného systému vo veľkej miere určuje náš celkový zdravotný stav. Pre zachovanie zdravia počas celého života je posilnenie imunity veľmi dôležité. Imunitný systém je komplex buniek a orgánov, ktoré organizmus ochraňujú pred nepriaznivými vplyvmi milióny baktérií, vírusov, parazitov, mikróbov a pred škodlivými účinkami rôznych toxických látok. Je zložitý, komplikovaný, funguje nonstop bez prestávky tak, že si to človek ani neuvedomuje. Pokiaľ imunitný systém nefunguje správne, organizmus potrebuje účinné prostriedky a rôzne techniky na posilnenie imunity. Je veľmi dôležité, aby bol imunitný systém schopný poskytnúť organizmu vhodnú ochranu.

Nádcha

Nádcha je veľmi častou infekciou, síce nezávažnou, ale veľmi nepríjemnou. O nádche môžeme hovoriť ak sa vyskytnú aspoň dva z nasledujúcich príznakov: výtok z nosa, upchatie nosa, kýchanie alebo svrbenie. Z ďalších príznakov pri rozširovaní nádchy do okolia sú kašeľ, bolesť v krku, zvýšená telesná teplota do 38,5 stupňa, malátnosť a únava, ale aj strata čuchu a zmena vnímania chuti, eventuálne aj nedoslýchavosť.

Čo radia odborníci?

„ V lekárskej literatúre sa píše, že nie je známe účinné liečenie nádchy. Rôzne predpisované liečivá trochu zmiernia příznaky, ale nemoc neskrátia. Naproti tomu najmä v staršej lekárskej literatúre nenájdeme novšie poznatky. Napr. o tom, že väčšine ochorení na nádchu možno zabrániť vitamínom C, bez použitia akýchkoľvek iných liečiv. V jedle dnešného človeka je ho príliš málo, aby nás mohol účinne chrániť.

      -- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 98

Na posilnenie imunity odporúčame tieto produkty:

  • Vitamín C - stimuluje imunitný systém v priebehu vírusových a bakteriálnych infekcií k väčším výkonom
  • Vitamíny B - chránia pred parazitmi a zvyšuje aktivitu imunitného systému
  • Vitamín D - podporuje obranyschopnosť tela a je prevenciou proti virózam
  • Multi Vitamineral - pomáha celkovému psychickému a fyzickému zdraviu tela
  • Zinok - pôsobí proti prechladnutiu tým, že zvyšuje aktivitu imunitného systému
  • Koenzým Q10 - silný antioxidant, podporuje imunitu, zvyšuje odolnosť organizmu a pomáha pri problémoch s tlakom
  • Cesnak - zvyšuje antioxidačnú kapacitu tela, prispieva k dobrému zdraviu a vysokej obranyschopnosti tela