Čo ste možno nevedeli: Vápnik

O čo ide?

Vápnik je základnou stavebnou zložkou kostného tkaniva. Vápnik je jedným z najdôležitejších minerálov v tele. Prírodný komplex vápnika, ktorý je potrebný pre zdravý rast a udržanie zdravých kostí a zubov, prispieva k správnej zrážanlivosti krvi a k látkovej premene.

Čo radia odborníci?

"Vápnik a fosfor spoločne zaistí zdravé kosti a zuby. Vápnik s magnéziom sú tiež zodpovedné za normálnu činnosť srdca a krvného obehu. Hlavná časť obsahu kalcia ľudského organizmu sa nachádza v kostiach a zuboch. Ľudské telo potrebuje ku vstrebaniu vápnika dostatočné množstvo vitamínu D. Zaisťuje silné kosti a zdravé zuby. Stráži pravidelnú činnosť srdca. Zmierňuje nespavosť. Spolupracuje pri vstrebávaní železa. Napomáha fungovanie nervového systému, predovšetkým prevodu vzruchov. Pri kombinácii s magnéziom je vhodné dodržať pomer 2: 1. Kalcium účinkuje najlepšie ak sa podáva súčasne s vitamínmi A, C a D, železom, magnézium a fosforom. "

Zdroj: MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible. Budapest: Gloria, 1994. s. 113-116

„Potreba horčíka v organizme úzko súvisí s príjmom vápnika. Samotný vápnik môže spôsobiť nedostatok horčíka. Naopak zase prílišné dávky horčíka zabraňujú vstrebávaniu vápnika.“

Zdroj: DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 69-71

Súvisiace produkty