Čo ste možno nevedeli: Minerály a stopové prvky

O čo ide?

Také prvky, ako sú sodík, draslík, vápnik, horčík, fosfor, sú prítomné vo veľkom množstve, ale v tele nájdeme aj stopové prvky, ktoré sú nutné iba vo veľmi malých množstvách, napr. Mangán, kremík, zinok, meď, selén. ... Organické minerály a stopové prvky plní v našom tele veľmi dôležitú úlohu. Spájajú sa s bielkovinami, mastnými kyselinami a vitamínmi. Minerály a stopové prvky sú dôležité a nie sú zameniteľné. Naše telo si ich nevie samo vyrobiť, preto ich musí prijímať z potravy.

Minerály a stopové prvky majú rôzne funkcie:

  • slúžia ako stavebné kamene kostí, ako napríklad kalcium
  • podieľajú sa na stovkách metabolických reakcií (So zinkom sa podieľa na tvorbe viac ako 200 enzýmov, magnézium dokonca viac ako 400 enzýmov. Tieto enzýmy „riadia“ našu látkovú výmenu a imunitný systém)
  • viažu ťažké kovy, aby ich bolo možné prostredníctvom obličiek vylúčiť
  • vyrábajú elektrické prúdy na prenos nervových impulzov
  • sú súčasťou hormónov
  • zasahujú do čítania a množenia génov
  • majú životne dôležité funkcie v imunitnom systéme
  • starajú sa o to, aby sa živiny pumpovali do buniek a odpadové látky zase z buniek von
  • usmerňujú hospodárenie tela s kyselinami a zásadami

Čo radia odborníci?

"Minerály a stopové prvky majú rôzne funkcie: Slúžia ako stavebné kamene kostí, ako napríklad calcium. Podieľajú sa na stovkách metabolických reakcií. Tak sa so zinkom podieľa na tvorbe viac ako 200 enzýmov, magnézium dokonca viac ako 400 enzýmov. Tieto enzýmy ,,riadia'' našu látkovú výmenu a imunitný system. Váži ťažké kovy, aby ich bolo možné prostredníctvom obličiek vylúčiť. Vyrábajú elektrické prúdy pre prenos nervových impulzov. Sú súčasťou hormónov. Zasahujú do čítania a množenie génov. Majú životne dôležité funkcie v imunitnom systéme. Starajú sa o to, aby sa živiny pumpoval do buniek a odpadové látky zase z buniek von. Usmerňujú hospodárenie tela s kyselinami a zásadami. "

Zdroj: JOPP. A. 2013. Rizikový faktor nedostatek vitaminů. Praha: Gaudus s.r.o., 2013. s. 18-19

"Chróm, mangán, molybdén a zinok si spája väčšina skôr s nárazníkmi alebo nerastným bohatstvom tretieho sveta, než s vlastným telom. Pritom boli práve tieto látky základnými stavebnými kameňmi prvého života. Všetky stopové prvky nášho tela by sa zmestili na čajovú lyžičku, a aj napriek tomu by ľudský život nebol bez týchto anorganických prvkov možný."

Minerály a stopové prvky sú pre naše telo nevyhnutné. Aj napriek tomu, že organizmus potrebuje denne pomerne malé množstvo minerálov, sú pre správne fungovanie tela veľmi dôležité a nevyhnutné.

[JOPP, 2013:18-19]