Ako stres ovplyvňuje trávenie?

Každý z nás už zažil ten nervózny pocit z blížiacej sa skúšky alebo prvého rande, ktorý vyvolal motýle v bruchu. Práve tieto „motýle“ poukazujú na to, aké silné je prepojenie medzi mozgom a tráviacim systémom. Z toho vyplýva jednoduchá rovnica – keď sme v strese, nepohodlie pociťuje aj náš žalúdok.

Aj preto sa často hovorí, že črevá sú naším druhým mozgom. Keď nie sme v mentálnej pohode, môže sa vyprázdňovanie spomaliť. To vedie k bolestiam žalúdka, páleniu záhy alebo dokonca k nevoľnosti. Stres taktiež zvyšuje činnosť hrubého čreva, preto môžete pociťovať aj nutkanie na stolicu alebo trpieť hnačkami.

stres.trávenie

Ako stres ovplyvňuje črevá?

Ako bolo spomínané, črevá sú často označované ako „druhý mozog“. Črevá disponujú rozsiahlou sieťou neurónov a neurotransmiterov, ktoré komunikujú priamo s mozgom. Je to ako dráha, ktorá spája tráviaci a nervový systém. Keď zažívate akýkoľvek stres - fyzický alebo emocionálny - telo uvoľňuje stresové hormóny, nazývané aj ako kortizoladrenalín. Tieto dva hormóny môžu mať negatívny vplyv na zdravie čriev a narúšať normálne fungovanie trávenia, čo zároveň môže viesť k rôznym zdravotným problémom.

Medzi tráviace problémy, ktoré stres môže spôsobiť patrí:

  • narušené trávenie (zápcha, nadúvanie, hnačka)
  • zvýšenie žalúdočnej kyseliny;
  • reflux;
  • pálenie záhy;
  • žalúdočné vredy;
  • rast škodlivých baktérií v črevnom mikrobióme;
  • syndróm dráždivého čreva (IBS);
  • bolesť brucha a kŕče.

Ako vplýva chronický stres na tráviaci systém?

Všetky spomínané tráviace ťažkosti vás môžu ešte viac vystresovať a dostať do stavu nepohody. Tým sa spustí nepríjemný začarovaný kruh, kde sa stres a tráviace problémy navzájom prehlbujú. Opakovaný alebo dlhodobý stres tak môže nielen zhoršiť existujúce ťažkosti, ale časom viesť aj k vzniku nových zdravotných problémov.

Ako zmierniť stres a zlepšiť trávenie?

1. Relaxujte

Každý človek považuje za relax niečo iné. Niekto si oddýchne pri dobrej knihe, iný zas pri pohybovej aktivite. Dôležité je, aby ste si našli to, čo vám najviac pomáha zbaviť sa stresu a zvládnuť ho. Uľaviť vám môžu rôzne relaxačné techniky, ako napríklad hlboké dýchanie. Jednou z účinných dychových metód je technika 4 – 4 – 6, pri ktorej sa 4 sekundy nadychujete, 4 sekundy zadržiavate dych a 6 sekúnd pomaly vydychujete. Tento spôsob dýchania môže byť nápomocný v rôznych stresových situáciách.  

2. Pravidelne cvičte a hýbte sa

Pohyb je silným nástrojom, ktorý prospieva nielen tráviacemu systému, ale aj výrazne pomáha zmierniť stres. Pravidelná fyzická aktivita podporuje plynulejší pohyb potravy tráviacim traktom, pomáha predchádzať zápche a zároveň uvoľňuje napätie. Už aj krátka prechádzka môže byť veľkým pomocníkom.

3. Jedzte pestrú a vyváženú stravu

Strava zohráva kľúčovú úlohu v zdraví čriev a správnom fungovaní trávenia. Preto je dôležité pravidelne konzumovať potraviny bohaté na vlákninu – ako sú zelenina, ovocie či celozrnné výrobky. Tieto potraviny podporujú tráviace procesy a pomáhajú udržiavať vyvážený črevný mikrobióm. Naopak, mali by ste obmedziť vysoko spracované potraviny, ako aj alkoholické a kofeínové nápoje, ktoré môžu zdravé trávenie narúšať.

4. Zaraďte do svojej rutiny vhodné doplnky výživy

Pri tráviacich ťažkostiach spojených so stresom môže byť okrem vyváženej stravy, pravidelného pohybu a relaxácie prospešná aj vhodne zvolená doplnková výživa. Niektoré výživové doplnky dokážu účinne podporiť nielen fungovanie tráviaceho systému a udržiavať zdravý črevný mikrobióm, ale zároveň pozitívne vplývať aj na psychickú pohodu.

Jedným z nich je Multivitamineral Premium, ktorý obsahuje starostlivo vybrané vitamíny, minerály a antioxidanty. Tento komplexný doplnok prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému a pomáha organizmu lepšie sa vyrovnať so stresom, ktorý výrazne ovplyvňuje trávenie.

multivitamineral

Ak vás naopak trápia tráviace ťažkosti, skúste zaradiť tieto doplnky:

  • Probio10 – kvalitný probiotický doplnok s obsahom desiatich bakteriálnych kmeňov, ktorý podporuje rovnováhu črevného mikrobiómu, a tým aj celkové zdravie tráviaceho traktu.
  • Očista hrubého čreva – pomáha telu zbaviť sa nahromadených toxínov a podporuje pravidelné vyprázdňovanie.
  • Očista trávenia a čriev – ideálna voľba pri pocite ťažoby, nadúvania alebo pri potrebe celkovej detoxikácie tráviaceho traktu.

trávenie

Pravidelné užívanie týchto doplnkov môže byť veľmi nápomocné najmä v obdobiach zvýšeného stresu, kedy trávenie často trpí ako prvé. V kombinácii s vyváženou stravou a dostatkom odpočinku predstavujú výborný nástroj, ako podporiť fyzické aj duševné zdravie.

5. Doprajte si dlhý a kvalitný spánok

Spánok je nevyhnutný nielen pre celkovú regeneráciu organizmu, ale aj pre lepšie zvládanie stresu a zdravú činnosť čriev. Ak máte nedostatok spánku, zvyšuje sa hladina stresového hormónu – kortizolu. Ten môže trávenie výrazne narušiť alebo zhoršiť. Preto sa snažte dopriať si 7 až 9 hodín spánku každú noc, aby sa vaše telo aj myseľ mohli dostatočne zregenerovať a načerpať potrebnú energiu.

6. Pite veľa vody

V prípade dehydratácie sa môže vaše trávenie ešte viac zhoršiť. Pravidelný príjem dostatočného množstva tekutín počas dňa pomáha rozhýbať črevá a zároveň prispieva k zmierneniu pretrvávajúceho stresu.

7. V prípade potreby, vyhľadajte odbornú pomoc

Ak pociťujete dlhodobý stres, ktorý výrazne ovplyvňuje aj vaše trávenie, nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc. Špecialista vám môže navrhnúť riešenia prispôsobené vašim individuálnym potrebám, ktoré vám pomôžu lepšie zvládať stres a zároveň podporiť zdravé trávenie.

Pár zaujímavostí o ústnej dutine

Vedeli ste, že ...

... počas noci sa nám netvoria takmer žiadne sliny, a preto sa ráno budíme s nepríjemným zápachom z úst alebo nás bolí hrdlo?

... zubná kefka alebo prvý hlt raňajok spustia poriadnu tvorbu slín?

... ak vás počas dňa trápi zápach z úst, tak je to pravdepodobne preto, lebo vaše sliny nestíhajú odstraňovať ústne baktérie?

zápach_ústa

Všetky spomenuté produkty nájdete TU

 
Autorka článku: Ing. Aneta Myslovičová

Zdroje:

https://www.henryford.com/blog/2021/07/how-stress-affects-digestion

https://www.norcen.org/services/mental-health/stress-awareness-month/stress-and-your-gut/

https://my.clevelandclinic.org/health/body/the-gut-brain-connection

Guilia Enders – Taktne o tráviacom trakte – ISBN: 978-80-556-0956-0