Trápi ma: Tráviace problémy

traveni

O čo ide?

Znepríjemňuje vám život zvláštny pocit v žalúdku, nafúknuté brucho, jednoducho zlé trávenie? Aj keď sa pri týchto problémoch neumiera, nepodceňujte ich. Optimálne trávenie je základom zdravia. Stále viac ľudí má však problémy. Dobré trávenie nemusí byť komplikované. Každé chronické problémy treba riešiť.

Čo radia odborníci?

,,Tráviace problémy patria medzi ťažkosti, ktoré nás trápia pomerne často. Hlavnou príčinou týchto neduhov sú nesprávne stravovacie návyky. Často prijímame veľké množstvo ťažko stráviteľných potravín. Zanesené črevo, ktoré obsahuje zvyšky potravy, sa stáva vhodným prostredím na množenie baktérií, choroboplodných zárodkov i parazitov. Pomalé trávenie spôsobuje nepríjemné zápchy a kvôli nim zostávajú nestrávené časti potravy dlhšiu dobu v tráviacom systéme." MUDr. Kamil Dvořák

ZDRAVÉ TRÁVENIE - na celkové zdravie čriev odporúčame tieto produkty:

  • Očista hrubého čreva - prispieva k odstráneniu parazitov, podporuje chudnutie, pomáha zbaviť sa zápchy, znižuje únavu, pomáha redukovať plynatosť a nadúvanie, prispieva k úbytku akné
  • Chlorella riasa - pomáha prirodzenému detoxikačnému procesu vášho tela, zvyšuje energetickú hladinu a vitalitu, podporuje zdravie pečene, pomáha zbaviť telo ťažkých kovov, pomáha udržiavať normálnu funkciu hrubého čreva
  • Draslík - draslík sa podieľa na odstraňovaní odpadových látok z tela

tucne jedlo

Žlčník

O čo ide?

Žlčník je významnou súčasťou tráviaceho systému. Nesprávna životospráva s množstvom tučného a vyprážaného jedla vedie k tvorbe žlčových kameňov a poškodeniu jeho vlastnej funkcie.

Čo radia odborníci?

„ Žlč je potrebná na strávenie tukov a vitamínov A, D, E, K. Nedostatočná tvorba žlče vzniká pri nedostatku bielkovín alebo pri nadbytku rafinovaných uhľohydrátov. Časť nestrávených tukov sa rýchle zlučuje s vápnikom a železom v potrave a vytvára nerozpustné mydlá. Tieto minerály sa potom nemôžu dostať do krvi a spôsobujú okrem toho tuhú stolicu až zápchu. Ak trvá takýto stav dlhšie, môže viesť k chudokrvnosti, pórovitým, ľahko lámavým kostiam, až samovoľným zlomeninám stavcov. Okrem toho vznikajú príznaky nedostatku kyseliny linoleovej a vitamínov A, D, E, K. Stolica i dych nepríjemne zapáchajú.“  
   
   -- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 178

ŽLČNÍK a ŽLČOVÉ KAMENE - Pre zdravie žlčníka sú dôležité vitamíny A, D, E, K a F. Vitamín C pomáha znižovať možnosť vzniku žlčových kameňov a znižuje hladinu cholesterolu.

bolest brucha

Hnačka

O čo ide?

Hnačka je riedka až vodnatá stolica častejšia ako 3 až 5-krát denne. Je prejavom ochorení tráviaceho systému, ale môže byť aj sprievodným znakom iných, menej vážnych ochorení. Hnačka patrí medzi najúčinnejšie obranné mechanizmy organizmu. Telo sa tak zbavuje škodlivých látok a baktérií, ktoré vyvolali zápalový stav slizníc žalúdka a čriev. Zdravý človek sa po nej cíti iba zoslabnutý.

Čo radia odborníci?

„Hlavným problémom pri hnačkách je, že strava prechádza telom tak rýchlo, že sa využije len málo živín. Jej príčina môže byť rovnako duševná, ako aj nedostatok určitých živín, napr. najčastejšie niacínamidu. Hnačka môže byť zapríčinená aj nedostatkom kyseliny listovej (vitamín B9), B6, magnézia (hlavne u umelo živených dojčiat, u ktorých vzniká nedostatok kalcia). Hnačka sa vylieči rýchlo podávaním chýbajúcich živín v pilulkách. Dôsledkom trvalých hnačiek býva nedostatok takmer každej živiny, hlavne: draslíka, magnézia. Potrebné dávať v tabletkách.“ 
   
  -- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 68 

HNAČKA - na hnačku pomáhajú tieto živiny: vitamín B3, kyselina listová, horčík, draslík, omega 3, vitamín F a E. Následkom hnačiek je nedostatok takmer každej živiny, preto by mala byť zdravá neobyčajne vyvážená.

Zápcha

ZÁPCHA - zvýšený príjem vlákniny z ovocia a zeleniny pomáha pri zápche, ako aj mliečne výrobky s kyslými kultúrami, ktoré pôsobia laxatívne. Nedostatok žlče môže spôsobovať zápchu, preto sa zamerajte aj na zvýšenú tvorbu žlče, napríklad pomocou lecitínu. Vitamíny B1 a B5 sú tiež nápomocné.

vitaminy_1

Kolititída (zápal hrubého čreva)

O čo ide?

Kolititída je choroba, ktorá spôsobuje zápal (opuch a bolesť) vnútornej sliznice hrubého čreva alebo konečníka. To spôsobuje naliehavú krvavú hnačku a únavu. Prejavy choroby sa líšia podľa toho, aká veľká časť hrubého čreva je zasiahnutá. Príznaky sa v priebehu času menia - striedajú sa obdobia vzplanutia (recidíva) s obdobiami, kedy sa vyskytuje len málo príznakov (remisie).

Čo radia odborníci?

ZÁPAL ČRIEV - či už ide o zápal hrubého čreva (kolitída) alebo o Crohnovu chorobu, vitamíny skupiny B sú veľmi nápomocné (hlavne kyselina listová a vitamín B12). Vitamín C a E pôsobia protizápalovo, preto sa odporúča ich tiež zaradiť do jedálnička.

„ Pri týchto chorobách môžu byť ťažké hnačky, na črevných stenách sa môžu tvoriť vredy, ktoré občas krvácajú. Čím je hnačka ťažšia, tým viac by sa malo jesť a jedlo by malo mať väčší obsah tuku. Živiny, ktoré je potrebné uprednostňovať, sú protistresové a protihnačkové. Strava má dočasne obsahovať plnohodnotný olej – dávkovanie vitamínu E, predovšetkým pri použití olejov, pretože udržuje jedlo v žalúdku a dobre sa vstrebáva. Ďalej je treba podávať veľa žĺtkov a všetkých druhov syrov, okrem tavených, vitamínu B6, kyselinu listovú, niacinamídu a bielkovín. Neobyčajne dôležité sú zažívacie enzýmy a lecitín. Ak je krvný tlak zvýšený, používajme namiesto kuchynskej soli chlorid draselný (draslík). Kyselinu listovú je potrebné brať denne 5mg. Potrebné je tiež brať denne pilulky horčíka a všetkých vitamínov predovšetkým A, C, E, B.“ 

      -- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 83