Trápi ma: Roztrúsená skleróza

RS

O čo ide?

Roztrúsená skleróza (RS) postihuje centrálnu nervovú sústavu. Medzi klinické symptómy patria všeobecne problémy nervového charakteru, pričom prvé príznaky môžu byť u každého individuálne intenzívne podľa toho, ktorá časť bielej kôry bola sklerózou zasiahnutá.

Dochádza najmä k zmenám a poruchám citlivosti, svalovej slabosti, svalovým kŕčom, pohybovým problémom, poruchám koordinácie a rovnováhy, točeniu hlavy, únave, ale aj problémom s rečou a prehĺtaním.

Okrem toho ľudia pociťujú znižovanie citlivosti, pocity mravčenia v končatinách, objavujú sa aj poruchy videnia, dvojité videnie, niekedy je videnie zahmlené, čo môže byť už prvým príznakom problémov s očnými nervami. Niekedy sú prítomné aj výpadky zorného poľa a bolesť v oku. Roztrúsená skleróza sa prejavuje aj depresiami a nestabilnými náladami či častými zmenami nálad. V niektorých prípadoch môže byť postihnuté aj trávenie a močenie, ale to skôr výnimočne.

Čo radia odborníci?

"Rozbory pitiev odhalili znížený obsah lecitínu v mozgu a myelínových puzdrách, ktoré obaľujú nervy, a dokonca aj samotný lecitín nie je normálny, ale obsahuje nasýtené miesto nenasýtených mastných kyselín. Nedostatok pravdepodobne každej živiny, ktorá bráni v produkcii lecitínu, či už ide o horčík, vitamín B6, cholín, inozitol alebo základné mastné kyseliny, sa môžu sklerózou multiplex zhoršiť. Kŕče svalov a slabosť, mimivolné zášklby a neschopnosť kontrolovať močový mechúr sa objavili u zdravých dobrovoľníkov pri diéte s nedostatkom horčíka. Tieto príznaky rýchlo zmizli, keď bol tento minerál doplnený.

Tiež keď pacienti trpiaci roztrúsenou sklerózou dostávali vitamíny E, B6 a iné B-vitamíny, postup choroby sa zastavil a dokonca sa objavilo zlepšenie v pokročilých prípadoch. Nedostatok vitamínov B1, B2, B6, E alebo kyseliny pantoténovej (B5) - potreba každého z týchto vitamínov sa v období stresu zvyšuje - vedie k degradácii nervov. Naviac sa dá roztrúsená skleróza často napraviť kortizónom, a to naznačuje, že by chorí mali zo všetkých síl podporiť normálnu produkciu hormónov."

      -- DAVIS. A. 1998. Uzdravme se. Praha: Pragma, 1998. s. 291-292