Trápi ma: Reuma

reuma

O čo ide?

Reuma je chronické zápalové ochorenie, ktoré je charakterizované postihnutím kĺbov. Kĺby sú následne opuchnuté, bolestivé. Ich pohyblivosť je obmedzená.

Čo radia odborníci?

Reuma je chronický bolestivý zápal kĺbov, patrí medzi jedno z najrozšírenejších ľudových ochorení. Prejavuje sa predovšetkým na prstoch rúk, nôh či na zápästí. Reuma je všeobecný pojem pre rôzne ochorenia, ktoré postihujú pohybový aparát: kĺby, svaly, šľachy a mäkké tkanivá. Ide o systémové ochorenie, takže okrem kĺbov môžu byť postihnuté aj nervy, cievy a cievny systém, srdce, pľúca, obličky, pečeň či oči. Spoločným menovateľom reumatických chorôb je zápal kĺbu, bolesť kĺbov, opuchy a následná ranná stuhnutosť. V súčasnosti poznáme okolo 100 rôznych druhov reum, ktoré sa rozdeľujú do niekoľkých skupín.

„Väčšie množstvá vitamínu E preukázali efekt zmierňujúci zápal a bolesti. Pretože sa tieto množstvá dajú len ťažko dosiahnuť prirodzeným príjmom potravín, je príjem vitamínu E ako suplementu oprávnený.

Mnohí reumatici majú tiež nedostatok iných vitamínov (D, B6, kyselina pantotenová), minerálnych látok (magnézium, kalcium, fosfor), ako aj stopových prvkov (zinok a selén). Príjem vhodných multivitamínových preparátov je preto najlepším riešením. Takzvané omega-3-mastné kyseliny sa nachádzajú najmä v rybách, ale aj v niektorých rastlinných olejoch. Na docielenie vyššieho príjmu omega-3-mastných kyselín, je možné tiež podávať kapsule s rybím olejom v dávkach 3-6 g denne.

Dodržiavaním uvedených stravovacích návykov však nemôžete očakávať priame ovplyvnenie procesu ochorenia. Zlepšenie ťažkostí a symptómov bolo pri zmene stravovania vedecky skúmané a potvrdené.“

      -- Odporúča MUDr. Kamil Dvořák: vitamín E, vitamín F, vitamín B5, vitamín D, omega 3, vitamín C, glukosamín chondroitín MSM, vápnik + horčík, zinok, selén