Trápi ma: Obličky

 

obličky

O čo ide?

Obličky patria k životne dôležitým orgánom a pre život človeka sú rovnako dôležité ako srdce alebo mozog. Vo svete trpí chronickým ochorením obličiek, ktoré môže spôsobiť ich úplné zlyhanie, až 500 miliónov ľudí, čo predstavuje asi každého desiateho obyvateľa. Zlyhanie obličiek môže spôsobiť množstvo ďalších ochorení, ktoré postihujú aj zdanlivo nesúvisiace orgány. Pokiaľ ochorejú obličky, v tele sa hromadia "jedy", zvyšuje sa krvný tlak, v členkoch a pľúcach sa hromadia tekutiny, rastie riziko kardiovaskulárnych ochorení, často sa objavuje anémia (chudokrvnosť). Preto sa obličkové ochorenie v skutočnosti nikdy netýka len obličiek, ale postihuje celý organizmus.

Čo radia odborníci?

„Jednou z funkcií obličiek je regulovať krvný tlak. Zvyšovaniu krvného tlaku pri nedostatku kyslíka zabránilo podávanie dostatku vitamínu E, vitamínu C a cholínu. Zvýšený krvný tlak môže byť aj výsledkom poškodenia obličiek. Napr. mierny nedostatok vitamínu B6 spôsobuje tvorenie ostrých kryšťálov kyseliny oxalovej, ktoré spôsobujú poškodzovanie obličiek. Ľahko ho možno odstrániť podávaním vitamínu B6, kterého nedostatok je pravdepodobne príčinou vysokého krvného tlaku u tehotných.

Obličkové a močové kamene majú veľkosť od piesku až do veľkosti vtáčieho vajca a sú väčšinou tvorené z kryštálikov vápnika, zlúčeného s fosforom alebo kyselinou oxalovou.“ 

Zdroj: DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 107-108

Vitamíny, ktoré môžu pomôcť na problémy s obličkami: vitamín C, E, B6, draslík, vápnik, horčík.