Trápi ma: Menopauza

menopauza

O čo ide?

Menopauza (prechod, klimaktérium) znamená pre ženu koniec plodného obdobia. Menopauza je obdobie, kedy sa skončila tvorba ženských hormónov estrogénov, čo má pre organizmus ženy niekoľko zásadných dôsledkov. Zasahuje ženy medzi 45. a 55. rokom života. Nemusí to však znamenať tragédiu a žena napriek prechodu a menopauze môže viesť plnohodnotný a šťastný život.

Príznaky menopauzy môžeme rozdeliť na tri základné skupiny: vegetatívne – krátkodobé potenie a návaly trvajúce pár minút, organické príznaky – sprevádzajú zníženie ochlpenia na ohanbí, zmeny na sliznici pošvy, problémy s kožou, zníženie odolnosti na stres a iné. Posledným príznakom menopauzy je metabolický syndróm, kedy dochádza k rednutiu kostí a osteoporóze.

Čo radia odborníci?

„Problémy s prechodom sú často silnejšie ako v puberte, hlavne preto, že v strave chýba mnoho živín, bielkoviny, vápnik, horčík, vitamíny D, E a kyselina pantoténova (B5) dlhé roky pred začiatkom menopauzy. Pretože sa vápnik horšie vstrebáva a narastajú jeho straty v moči, keď sa znižuje produkcia estrogénu, následkom takého nedostatku vápnika je často nervozita, podráždenosť, nespavosť, bolesti hlavy a depresia. Tieto problémy sa dajú jednoducho prekonať, keď sa zvýši prísun vápnika, horčíka a vitamínu D, a absorpcia týchto živín prebieha normálne. Počas menopauzy sa desať až päťdesiatkrát zvyšuje potreba vitamínu E oproti pôvodnému stavu. "

-- DAVIS. A. 1998. Uzdravme sa. Praha: Pragma, 1998. s. 330-331

Vitamíny, ktoré pomáhajú pri menopauze:

  • Vitamín C - pomáha pri návaloch tepla a iných nepríjemných prejavoch
  • Vitamín E - brzdí odbúravanie hormónu estrogénu (často dokonca nahrádza hormonálnu liečbu)
  • Vitamíny B (hlavne B5) - podporujú činnosť nadobličiek a sú schopné po určitú dobu vyrovnávať výpadok produkcie estrogénu
  • Vápnik + Horčík + Vitamín D – pomáhajú predchádzať rednutiu kosti (osteoporóze), ktoré je pre toto obdobie veľmi časté. Dôvodom je odbúravanie estrogénu, ktorý je zodpovedný aj za chránenie kostí.