Čo ste možno nevedeli: Zinok

O čo ide?

Zinok má dôležitú úlohu v aktivitách viac než stovky enzýmov. Je nevyhnutný pre tvorbu bielkovín a nukleových kyselín. Zúčastňuje sa tvorby inzulínu. Je dôležitý pre normálny rast, vývoj reprodukčných orgánov, normálnu funkciu prostaty a hojenie rán a popálenín.

Čo radia odborníci?

"Zinok pôsobí v organizme ako dopravná polícia. Kontroluje a usmerňuje metabolické procesy, činnosť enzýmových systémov, udržuje a zabezpečuje procesy v bunkách. Je potrebný pre syntézu bielkovín. Reguluje kontrakčnú schopnosť svalov. Pomáha pri tvorbe inzulínu. Je dôležitý pre stabilitu krvi a udržanie acidobázickej rovnováhy. Je nevyhnutný pre normálnu činnosť prostaty a zohráva dôležitú úlohu v priebehu vývoja všetkých rozmnožovacích orgánov. Posledné výskumy zdôrazňujú význam zinku pre činnosť mozgu a pri liečení schizofrénie. Je isté, že je nevyhnutný pre syntézu DNK (doplnené: deoxyribonukleová kyselina).

Skracuje čas hojenia vnútorných a vonkajších rán. Odstraňuje z nechtov biele škvrny.
Eliminuje poruchy chuti do jedla. Môže pomôcť pri liečbe neplodnosti. Pomáha pri odstraňovaní prostatických ťažkostí. Stupňuje rast a udržuje duševnú sviežosť.

Znižuje ukladanie cholesterolu. Používa sa na liečbu duševných porúch. "

Zdroj: MINDELL. E. 1994. Vitaminová Bible.  Budapest: Gloria, 1994. s. 146-147 

„Nedostatok zinku spôsobuje obtiaže aj při tvorení buněčného jadra, RNA (doplnenie: Ribonukleová kyselina) a mnohých enzýmov. Zinok sa sústreďuje najmä v očiach a spermate. Je nutný pre syntézu bielkovín v tele. Nedostatok zinku spôsobuje stratu plodnosti, malú odolnosť voči infekciám, pomalé hojenie rán a poruchy kože podobné psoriáze. Zinok sa vyplavuje z tela, keď pijeme veľa tekutín alebo alkoholu a ak berieme diuretiká.“

Zdroj: DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 175

Súvisiace produkty