Čo ste možno nevedeli: Kolagén

O čo ide?

Kolagén je výživový doplnok, ktorý podporuje syntézu kolagénu.

Kolagén je jednou z hlavných bielkovín v ľudskom tele, prítomný takmer vo všetkých ľudských tkanivách. Je to základný stavebný blok, okrem iného kože, šliach, kostí, kĺbov alebo rohovky očí. Je zodpovedný za produkciu synoviálnej tekutiny, elasticitu a tvrdosť chrupavky, hydratáciu a obnovu pokožky. Kolagén ovplyvňuje súdržnosť, silu a elasticitu spojivového tkaniva. Má tiež jedinečnú schopnosť viazať vodu tak, aby pokožka udržiavala správnu silu, pružnosť a napätie.

Kolagén je prírodný proteín, z ktorého je tvorená podstatná časť sústavy podporujúce telo a je to základná zložka v tvorbe spojivových tkanív. Ľudské telo doslova drží dohromady iba spojivové tkanivo.

Vďaka kolagénu si jednotlivé orgány a tkanivá udržujú svoju silu a pružnosť. Kolagén predstavuje až 25% celkovej hmotnosti bielkovín v ľudskom tele.
Približne 75% našej pokožky je kolagén a celkovo asi 30% ľudského tela je tvorené kolagénom. Nedostatok kolagénu v celom tele spôsobuje tuhosť a bolesť kĺbov a svalov - čo sú časté sprievodné známky narastajúceho veku.

Bez kolagénu sa celé ľudské telo doslova pomaly rozpadne.

Súvisiace produkty