Trápi ma: Srdcové problémy

srdce_1

O čo ide?

Srdce (latinsky: cor, grécky: καρδια - kardia) je dutý sval, ktorý neustále prečerpáva (pumpuje) krv ku všetkým bunkám vášho tela. Takto ich zásobuje pre život nevyhnutným kyslíkom a živinami.

Srdce človeka je uložené v medzihrudí (mediastíne). Má tvar kužeľa, ktorého báza je orientovaná smerom nahor. Srdce dospelého človeka má hmotnosť priemerne 300 g u mužov a 250 g u žien. Jeho dĺžka od bázy po hrot je v priemere asi 12 cm.

SRDCOVÝ INFARKT a ARYTMIA:

  • Vitamín C - zaisťuje ochranu pred srdcovými chorobami. Keďže choré srdce potrebuje tohto vitamínu obrovské množstvo, často spotrebuje všetky zásoby v tele a na ostatné činnosti a imunitu nezostáva, preto je organizmus stále viac oslabený a náchylný aj na vážne choroby. Vitamín C tiež posilňuje cievy a kapiláry.
  • Vitamín E - znižuje riziko vzniku infarktu myokardu, posilňuje steny ciev a obmedzuje tvorbu krvných zrazenín. Najnižšie množstvo tohto vitamínu majú muži v produktívnom veku, ženy staršie ako 50 rokov a ľudia s nadváhou.
  • Vitamín A - účinne pomáha predchádzať srdcovým ochoreniam a spomaľovať ich rozvoj.
  • Draslík - upokojuje a stabilizuje krvný obeh.
  • Selén - podľa prieskumov majú ľudia s vyššou hladinou selénu až o polovicu nižšie riziko vzniku srdcovej choroby.
  • Kyselina listová - pomáha zabraňovať srdcovému infarktu a mŕtvici.
  • Horčík - pomáha pri poruchách srdcového rytmu a búšení srdca.

MOZGOVÁ MŔTVICA: 

  • Draslík - bolo zistené, že čím viac draslíka v potrave prijímame, tým je riziko mŕtvice menšie. Draslík tiež upokojuje a stabilizuje krvný obeh.
  • Kyselina listová - pomáha zabraňovať srdcovému infarktu a mŕtvici.
  • Vitamín B12 - priaznivo pôsobí pri mŕtvici.

Čo radia odborníci?

SRDCOVÉ INFARKTY:
„Predchádzajú im roky vysoká hladina krvného tuku a cholesterolu, aj keď sa pacient považuje za zdravého. Vzniká tým, že sa upchá niektorá koronárna tepna v srdci. Koronárne cievy obsahujú určité množstvo tukových látok. Ak sa zhorší atherosklerózou stav natoľko, že niektorá koronárna cieva sa úplne upchá a kyslík sa nemôže dostať do postihnutého miesta, vznikne srdcový infarkt, nazývaný koronárnym upchaním. Krvné zrazeniny sa ľahko vytvárajú u pacientov s atherosklerózou. Keď krvná zrazenina, čiže trombus, upchá srdcovú cievu, zamedzí i prívod kyslíka. Tento druh infarktu je častejší než prvý. Pri oboch druhoch infarktov sa zničí veľké množstvo buniek.“ 
      -- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 128