Čo ste možno nevedeli: Draslík

O čo ide?

Je to minerál, ktorý má v našom tele tretie najväčšie zastúpenie. Nachádza sa takmer v každej bunke.

Takmer všetok draslík je obsiahnutý vo vnútri buniek. Naše telo potrebuje pomerne veľké množstvo draslíka, ale v dôsledku konzumácie 3 až 5-násobne väčšieho množstva sodíka ho máme menej, než potrebujeme. Podieľa sa na odstraňovaní odpadových látok z tela. Jeho potreba sa mnohonásobne zvyšuje pri fyzickom aj mentálnom strese.

Hrá dôležitú úlohu pri transfere vzruchov v nervoch a svaloch, pri udržiavaní normálnej nervovej dráždivosti, v procese bunkovej látkovej výmeny, pri enzýmových reakciách a syntéze svalových bielkovín z aminokyselín v krvi. Draslík sa podieľa na transportnom systéme výstupe sodíka z buniek a vstupu draslíka do buniek.
Vo väčšom množstve pôsobí diureticky - pomáha z tela odstraňovať škodlivé látky.

Čím draslík prospieva?

  • prispieva k správnemu fungovaniu svalov a nervového systému
  • podieľa sa na odstraňovaní odpadových látok z tela
  • jeho potreba sa mnohonásobne zvyšuje pri fyzickom aj mentálnom strese
  • znižuje krvný tlak
  • pomáha pri alergii

Čo radia odborníci?

„Draslík potrebujú mnohé enzýmy a bez neho nemôže byť glukóza premenená ani na energiu ani na glykogén. Svaly sa nedokážu zmršťovať, vznikajú obrny a vodné edémy. Autorka sa nazdáva, že nesprávna strava, stres a vysoký príjem sodíka sa kombinuje, a spôsobujú plynatosť a zlé zažívanie. Bolo zistené, že napr. koliky u kojencov sa objavujú výhradne pri nízkej hladine draslíka v krvi, a že ich možno bezpečne odstrániť podávaním draslíka.

Pri nedostatku draslíka určite stúpa krvný tlak. Možno ho úspešne znížiť stravou bohatou na draslík alebo podávaním chloridu draselného.

Pravdepodobne najväčšie škody z nedostatku draslíka sú na srdci. Je dlho známe, že srdcové infarkty sú často združené s nížkou hladinou draslíka v krvi a malým príjmom draslíka. A nielen to, vznikajú i poškodenia a degeneračné zmeny na srdcovom svale. Podobné zmeny nastávajú i pri nedostatku horčíka, pretože bez horčíka si organizmus nevie udržať draslík. Nedostatok draslíka môže preto spôsobiť i nedostatok horčíka. Sú dôkazy, že srdcové infarkty osôb, mladších ako 50 rokov, nebývajú spôsobené krvnou zrazeninou, ale nedostatkom draslíka v srdcových bunkách a takmer vo všetkých týchto prípadoch pacient zomrel do hodiny po infarkte. Zrejme ide o obrnu srdca z nedostatku horčíka.“

Zdroj: DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 61-63