Trápi ma: Pamäť a koncentrácia

koncentrace

O čo ide?

Nesústredenosť je naozaj obťažujúca, vedie k opakujúcim sa chybám, nervozite a samozrejme k podráždenosti, ktorá je v spätnej väzbe pre nesústredenosť ako doping. Pamäť je schopnosť spracovania, uchovania a následného vybavovania informácií. Funkcie pamäte však môžu byť znížené vekom, poranením mozgu, nadmerným užívaním alkoholu a ďalšími prostriedkami. Preto je dôležité pamäť neustále cvičiť a udržovať v zdravej forme. Na zlepšenie pamäte existuje niekoľko teórií, tréningov pamäte, rád a cvikov. Koncentrácia ide ruka v ruke s pamäťou, preto je pri precvičovaní pamäti dôležité aj precvičovanie koncentrácie.

Čo radia odborníci?

,,Pamäť sa s vekom postupne zhoršuje, nie je to však vďaka "opotrebeniu," ale z dôvodu nedostatočného využívania mozgovej činnosti. Rovnako ako svaly, tak aj náš mozog potrebuje aktivitu, aby sa udržal v správnom tempe. Pamäť priaznivo ovplyvňuje niekoľko látok. Ide hlavne o vitamíny skupiny B, predovšetkým o tiamín (B1), ktorý bol pasovaný na psychický vitamín. Keď v strave dlhodobo chýba, začne zlyhávať pamäť a spomienky budú trochu matnejšie. Protistresovým efektom sa chváli aj pyridoxín, vitamín B6. Dostatok železa neocení iba vaša krv. Dychtí po ňom aj mozog, hoci jeho túžba jednoznačne súvisí s červenými krvinkami. Vďaka železu je v nich dostatok červeného farbiva, na ktoré sa viaže kyslík. Ten je spolu s glukózou alfou a omegou na fungovanie mozgu. Okrem dostatočného príjmu železa dbajte aj na zinok, jód a horčík v strave.

Bez ovocia a zeleniny ani pamäť nefunguje. Dôležité sú najmä druhy bohaté na vitamin C a betakarotén (A). Podľa mnohých odborníkov práve tieto antioxidanty odďaľujú starnutie mozgu a zlepšujú mentálne schopnosti tým, že ničia škodlivé voľné radikály v mozgovom tkanive. Céčko potrebujete aj pre správnu funkciu látok, ktoré vedú nervové vzruchy a sprostredkovávajú prenos informácií.
Medzi ďalšie dôležité doplnky zaradíme aj Lecitín. Ten zvyšuje tvorbu acetylcholínu, ktorý zaisťuje prenos informácií medzi mozgovými bunkami a vyživuje ich, čo má za následok lepšiu schopnosť učenia a zapamätania. A ako bonus lecitín zvyšuje hladinu "dobrého" cholesterolu.''

Odporúča MUDr. Kamil Dvořák:  Lecitín, Vitamín A, Vitamín C, železo, jód, koenzým Q10, zinok, horčík, Vitamin B1, Vitamín B12, B-komplex.